|
نوع خبر 
 
 
مصاحبه اختصاصی روزنامه جوان با فارسی‌آموز پاکستانی حاضر در دوره دانش‌افزایی زبان فارسی بنیاد سعدی:
«آرامش‌» و «امنیت» پررنگ‌ترین ویژگی‌ ایران اسلامی است
شهزاد احمد، مهمان پاکستانی حاضر در هشتاد و چهارمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی بنیاد سعدی معتقد است اگر بخواهیم تعریفی از ایران به دنیا ارائه دهیم، استقرار «آرامش‌» و «امنیت» پررنگ‌ترین ویژگی‌های این کشور اسلامی به شمار می‌آیند. در حاشیه بازدید از موزه ملی ملک واقع در جنب ساختمان امور خارجه، فرصتی پیش آمد که با جوان شوخ‌طبع و با اخلاق پاکستانی گپ‌و گفتی داشته باشیم.
«آرامش‌» و «امنیت» پررنگ‌ترین ویژگی‌ ایران اسلامی است

در هر دوره‌ای که بنیاد سعدی برگزار می‌کند افراد زیادی برای شرکت در دوره فارسی‌آموزی به ایران سفر می‌کنند. هم اکنون ما علاوه بر رایزنی فرهنگی اسلام‌آباد در پنج ولایت کشور اسلامی پاکستان هم خانه فرهنگ داریم. امسال از هیئتی که از این کشور به تهران آمدند، تنها یک مرد به چشم می‌خورد که شما باشید.
(با لبخند؛) البته مرد نه! بهتر است بگویی مرررررد. بله درست می‌فرمایید. من به عنوان تنها نماینده مرد هیئت اعزامی از پاکستان از طریق مرز میرجاوه (در ۷۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر زاهدان) به طور زمینی به اینجا سفر کردم. البته این اولین باری نیست که به ایران می‌آیم. آخرین باری که به کشور شما سفر داشتم به حضورم در مراسم سالگرد رحلت امام خمینی (ره) مربوط می‌شود که دو سال پیش بود.
شغل شما در ایالت بلوچستان کشور پاکستان چیست؟
من فارغ‌التحصیل دانشگاه بلوچستان هستم و هم اکنون در خانه فرهنگ ایران در مرکز این ایالت که کویته است به تدریس زبان فارسی به علاقه‌مندان اشتغال دارم.
شناخت ما از بلوچستان خودمان هم زیاد نیست، ممکن است این ایالت کشور همسایه را قدری برای ما معرفی کنید؟
ایالت بَلوچستان اگرچه بزرگ‌ترین ایالت کشور پاکستان به حساب می‌آید و حدود ۴۴ درصد از خاک این کشور را هم در برگرفته است اما این ایالت با وجود گستردگی به دلایلی مانند آنچه شما در مورد سیستان و بلوچستان شاهد هستید در بلوچستان پاکستان نیز در موقعیتی مشابه کم‌جمعیت‌ترین ایالت این کشور را شاید بتوان به همین بلوچستان نسبت داد.
مرکز ایالت بلوچستان شهر کویته است که برای ایرانی‌ها نامی ناآشنا نیست. اقوام اصلی ساکن بلوچستان پاکستان همانطور که از روی اسم آن مشخص است بیشتر بلوچ‌ها هستند و بعد از آنها پشتون‌ها که هر دو از اقوام تمدنی ایران زمین به شمار می‌آیند. در مورد وجوه اشتراکات فرهنگی و تمدنی دو کشور ممکن است نظرتان را بدانیم؟
تمدن چند هزار ساله ایران زمین به دلیل وسعت سرزمینی و هم به جهت نفوذ معنوی آن نه تنها با ما بلکه در آن سوی آب‌ها نیز با برخی از ملت‌ها مشترکات بسیاری دارد. چند وقتی که در این دوره به طور ویژه برای آشنایی بیشتر با فرهنگ و تمدن ایران به موزه‌ها و مجموعه‌ها می‌رویم برایم جالب بود که بیشتر این موزه‌ها را می‌شود در یک خیابان پیدا کرد. در ایالت بلوچستان ما خیابانی نداریم که برای مثال مراکز عبادی متعدد و موزه‌های مختلف را بتوانیم در ردیف هم بیاوریم.
تعریف شما از ایران امروز چیست؟
در شرایط فعلی به عنوان کسی که ملیت ایرانی ندارد می‌توانم بگویم آرامش و امنیت مطلق بزرگ‌ترین ویژگی است که در تعریف ایران می‌توان در مورد آن با تمام مردم دنیا صحبت کرد. امنیت اگر کامل نبود شک نکنید در همین دوره که بیشتر حاضران آن اروپایی‌ها هستند به محض احساس خطر کسی در این مدت یکماهه اعلام آمادگی برای شرکت در این گردهمایی را نداشت. از نکات دیگری که در مورد ایران جلب توجه می‌کند این حقیقت است که ایران از دوره باستان تا به امروز به‌رغم تغییراتی که داشته اما همواره مسیر رشد و پیشرفت را طی کرده و می‌کند. پیشرفت در حوزه علم و علوم انسانی و امروز هم که در حوزه پزشکی و هسته‌ای و دیگر موضوعات بر کسی پوشیده نیست. نباید غافل باشیم ایران در بین کشورهای اسلامی هم موقعیت خاصی دارد. بسیاری از دولت‌های اسلامی در اصل غلام امریکا هستند. حال اینکه ایران با وجود نداشتن حامی به تنهایی در برابر ابرقدرت‌ها ایستادگی و استقلال خود و عزت مردمانش را با مقاومت تحصیل کرده است.
خیابان 30 ‌تیر مجموعه‌ای از مراکز عبادی و نمایشگاهی است، یک چنین خیابانی را در کشور پاکستان هم می‌توان پیدا کرد؟
نامگذاری خیابانی با اسم خیابان ادیان هم برایم عجیب بود. البته نه بابت اینکه این حقیقت دارد یا نه. اینکه در خاک کشورهای اسلامی و نه فقط ایران همواره ادیان و مذاهب مختلف از صدر اسلام تا کنون با لحاظ شرایطی همواره ممکن بوده است اما از این بابت خیابان 30 تیر شهر تهران برایم عجیب است که در یک خیابان نه چندان بزرگ این همه موزه و این همه مرکز عبادی آن هم از ادیان مختلف یکجا جمع شده‌اند.
گفتنی است هشتاد و چهارمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی توسط بنیاد سعدی از تاریخ 15 تیر الی 11 مردادماه برگزار شد که طی آن 121 فارسی‌آموز از 44 کشور جهان به ایران آمده و ضمن شرکت در این دوره، از مناطق گردشگری تهران و همچنین شهرهای کاشان و اصفهان بازدید کردند.

پایان خبر

چهارشنبه 22 شهريور 1396  13:33
منبع : روزنامه جوان

 اخبار مرتبط
شنبه 7 بهمن 1396  |  دیدار زبان آموز برگزیده 84 امین دوره دانش افزایی بنیاد سعدی با مسئول نمایندگی فرهنگی ایران در کراچی
شنبه 29 ارديبهشت 1397  |  آموزش زبان فارسی در شبکه‌های اجتماعی در پاکستان
سه شنبه 26 مرداد 1395  |  فارسی‌آموزان در جشن استقلال پاکستان با حافظ و مولانا هم نشین شدند
دوشنبه 1 شهريور 1395  |  سرود ملی پاکستان به زبان فارسی است
آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 1 اسفند 1397  14:46:20
تعداد بازديد از اين خبر : 2130
کدخبر : 1273

کليد واژه هاي مرتبط : پاکستان  ;