|
نوع خبر 
 
 
نشست بررسی برنامه ­های آموزش زبان فارسی در مراکز و دانشگاه ­های سوریه برگزار شد
به منظور بررسی دقیق منابع آموزش زبان فارسی در دانشگاه ­ها و مراکز علمی-آموزشی کشور سوریه نشستی تخصصی با عنوان «منابع آموزش زبان فارسی، ضعف ­ها، کمبودها و چالش­ های پیش رو» در بنیاد سعدی برگزار شد.
نشست بررسی برنامه ­های آموزش زبان فارسی در مراکز و دانشگاه ­های سوریه برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، این نشست که با حضور استادان برگزیده زبان و ادبیات فارسی این کشور که در دوره تربیت مدرس بنیاد سعدی نیز حضور یافته بودند، تشکیل شد.

در ابتدای این نشست، معاون امور بین الملل بنیاد سعدی ابراز امیدواری کرد نخستین دوره بلند مدت تربیت مدرس بنیاد، دستاوردهای علمی و تجربی پرحاصلی را برای استادان و مدرسان زبان فارسی کشورها فراهم آورده باشد.

سپس حسن مصری ضمن معرفی فعالیت­های آموزشی خود در؛ دفتر رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دمشق، کلاس­های زبان فارسی دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در منطقه زینبیه دمشق و کلاس­های آموزش فارسی جامعه المصطفی، به استفاده از کتاب «آموزش زبان فارسی برای عرب­زبانان»نوشته دکتر آذرشب برای سطح مقدماتی و کتاب­های دکتر صفارمقدم برای سطوح میانی و پیشرفته اشاره کرد.

 وی سپس یادآور شد : در کلاس­های زبان فارسی جامعه المصطفی، از کتاب­های ویژه آن مرکز استفاده می­شود که توانایی فارسی­آموزان برای تکلم به فارسی در نشست­های یک هفته درمیان «انجمن دوستداران زبان فارسی» که در مرکز مطالعات ایرانشناسی رایزنی فرهنگی برگزار می­شود، نشان از موفقیت امیز بودن این کلاس ها داشته است.

حسن مصری افزود: از نقاط قوت کتاب دکتر آذرشب، معرفی جملات مشترک میان زبان عربی و فارسی است که موجب جذب مخاطب عرب­زبان می­شود.

به گفته این استاد زبان فارسی در سوریه با توجه به کیفیت آموزشی کتاب «مینا»  و «گام اول» که توسط بنیاد سعدی تالیف شده است، این کتاب جایگزین کتاب های قبلی در رایزنی فرهنگی خواد شد.

میرفت سلمان، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تشرین در شهر لاذقیه و مرکز فرهنگی لاذقیه، سخن خود را با معرفی فعالیت­های مرتبط با آموزش زبان فارسی در گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه حمص و در بخش زبان­های شرقی دانشگاه تشرین آغاز کرد.

وی به خصوص به استقبال پرشور علاقه مندان از شهرهای ساحلی دیگر مانند طرطوس از کلاس­های زبان فارسی مرکز لاذقیه اشاره و تأکید کرد: با توجه به نیاز و علاقه فارسی­آموزان به فراگیری اصول ترجمه عربی-فارسی، ضرورت تدوین محتوای آموزشی آسان و ویژه عرب­زبانان در زمینه فن ترجمه، بسیار احساس می­شود.

سلمان همچنین به آمار تقریبی150  دانشجوی رشته­های تاریخ و ادبیات عرب اشاره کرده و یادآور شد اکثر دانشجویان به دلیل وجود حروف و آواهای مشترک میان فارسی و عربی نسبت به انتخاب زبان فارسی به عنوان درس اختیاری در دانشگاه­ها تمایل بیشتری دارند.

برگزاری کلاس ترجمه در مرکز فرهنگی لاذقیه برای نخستین بار نیز از جمله اتفاقات مهمی بود ک توسط میرفت سلمان عنوان شد.

وی همچنین در خصوص آموزش زبان فارسی در مجمع رسول اعظم (ع) توسط دکتر ندا جونی و دکتر رامز اللیواء اطلاعات مفیدی را در اختیار حاضران قرار داد و در پایان به تشریح نحوه تدریس فن ترجمه در دانشگاه البعث پرداخت.

فراس حلباوی سومین سخن­گوی نشست و استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دمشق، به عدم توفیق بسیاری از دانشجویان زبان فارسی در فراگیری و بکارگیری درست فارسی پس از طی چند ترم تحصیلی، اشاره کرد و تجدید نظر و تغییر در برنامه­ریزی آموزشی رشته زبان و ادبیات فارسی را یکی از راه­های برطرف کردن این مشکل دانست.

دکتر فراس حلباوی همچنین به پذیرش سالانه 30 الی 35 دانشجو در رشته زبان و ادبیات فارسی، مقطع کارشناسی دانشگاه دمشق اشاره کرده و افزود: البته دانشجویان رشته­های تاریخ، باستان­شناسی و ادبیات عرب را نیز باید به این آمار اضافه کرد که زبان فارسی را به عنوان درس اختیاری در دانشگاه انتخاب کرده و پس از علاقمندی به فراگیری بیشتر در کلاس­های رایزنی فرهنگی ثبت­نام می­کنند.

وی در پایان اعلام کرد با تلاش و همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دمشق، آموزش زبان فارسی در مدارس محسنیه و هاشمیه شهر دمشق آغاز شده و امید است در آینده نزدیک در مدارس دیگر نیز ایجاد شده و توسعه یابد.

هناء بهار استاد دیگر زبان فارسی از کشور سوریه، توضیح مختصری پیرامون سوابق آموزشی خود در دانشگاه حضرت رقیه (س) شعبه حمص ارائه کرده و بهره­گیری از کتاب­های آموزش زبان فارسی بنیاد سعدی، فرهنگ­های لغت و کتاب­های کمک­آموزشی را نیاز مبرم دانشگاهی و دیگر مراکز ارائه دهنده آموزش زبان فارسی در سوریه دانست.

پایان خبر

 

دوشنبه 22 مرداد 1397  7:16

 اخبار مرتبط
شنبه 6 مرداد 1397  |  استقبال از آموزش زبان فارسی در سوریه خوب است اما بازار کار نه!
چهارشنبه 25 شهريور 1394  |  ایران کشوری زیبا با مردمی مهربان
پنجشنبه 28 مرداد 1395  |  ایران بهشت خدا در زمین است
آخرين تاريخ بازديد : يکشنبه 1 ارديبهشت 1398  8:37:21
تعداد بازديد از اين خبر : 2301
کدخبر : 1825

کليد واژه هاي مرتبط : سوریه  ;